Błąd medyczny w ciąży bliźniaczej

Błędy medyczne okołoporodowe dotykają dość często ciąż bliźniaczych. Wynika to m.in. ze specyfiki ciąży, standardowego podejścia personelu medycznego niedostosowanego do rodzaju ciąży, braku zainteresowania pacjentką.

Na początku należy zaznaczyć, że ciąża bliźniacza nie może zostać uznana za ciążę fizjologiczną, a standardy postępowania z ciężarną są dużo bardziej rozbudowane niż w przypadku ciąży fizjologicznej.

Ciąża bliźniacza wymaga szczególnej opieki i zaangażowania lekarzy oraz położnych.

Błędy medyczne, dość często spotykane w przypadku ciąży bliźniaczej są związane ze zbyt późnym skierowaniem ciężarnej do szpitala – tj. po 26 tygodniu ciąży; niewykonywaniem badań typu USG, KTG tak często jak to jest konieczne albo nieprawidłowym wykonywaniem i interpretacją badań; doprowadzeniem do sytuacji, gdy dochodzi do śmierci albo zamartwicy urodzeniowej jednego z bliźniaków z powodu zbyt późnego przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Są to tylko przykładowe sytuacje.

Istotną wskazówką dla lekarzy prowadzących ciążę, a na dalszym etapie również dla biegłych opiniujących sprawę i oczywiście dla adwokatów prowadzących sprawy dotyczące błędu medycznego jest rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019 r. a także rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położniczego.

W powyższych aktach jest określone przykładowo jak powinna wyglądać opieka nad ciężarną w ciąży bliźniaczej, która stanowi ciążę podwyższonego ryzyka. Wskazuje się m.in.:

 • Konieczność pozostawania pod opieką lekarza położnika (a noworodka pod opieką lekarza oddziału neonatologicznego) o właściwym poziomie referencyjności.
 • Konieczność pozostawania pod opieką lekarza położnika od 10 tygodnia ciąży.
 • W ciąży jednokosmówkowej dwuodniowej wykonywanie badań USG od 16 tygodnia ciąży powinno następować co dwa tygodnie.
 • Od 26 tygodnia konieczne jest wykonywanie badania dopplerowskiego przepływów co najmniej 2 razy w tygodniu.
 • Po 26 tygodniu konieczność pozostawania pod opieką w warunkach szpitalnych.
 • Konieczność wykonania USG i KTG tuż po przyjęciu do porodu.
 • Niegłówkowe ułożenie pierwszego płodu stanowi bezwzględne wskazanie do zakończenia porodu drogą cesarskiego cięcia.
 • W ciąży jednokosmówkowej jednoodniowej konieczne jest zakończenie ciąży drogą cesarskiego cięcia.
 • Konieczność monitorowania kardiotograficznego każdego płodu równocześnie- konieczne jest monitorowanie zarówno tętna płodu jak i rejestracji czynności skurczowej macicy.

Podsumowując, ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, stąd konieczne jest zachowanie szczególnej staranności personelu medycznego opiekującego się ciężarną. Jeśli byłaś w ciąży bliźniaczej, a Twoje dziecko jest niepełnosprawne, zmarło w trakcie porodu i masz podejrzenia, że lekarze nie dopełnili swoich obowiązków warto rozważyć zwrócenie się do profesjonalnego pełnomocnika, który może Ci pomóc.

One Reply to “Błąd medyczny w ciąży bliźniaczej”

 1. Michał Miller says: Odpowiedz

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz