Błąd medyczny w przychodni

Częstym tematem poruszanym na naszym blogu są błędy okołoporodowe z uwagi na ich częste występowanie. Zazwyczaj mówimy o nich w kategoriach błędów w trakcie porodu albo tuż przed nim. Często jednak błąd medyczny skutkujący utratą ciąży, urodzeniem niepełnosprawnego dziecka albo śmiercią noworodka pojawia się na etapie prowadzenia ciąży i niekoniecznie ma miejsce w szpitalu.

Do błędu medycznego może dojść zarówno w przychodni, z której korzystały wszystkie znajome jak i w prywatnym gabinecie.

Pamiętajmy, że zgodne ze sztuką medyczną prowadzenie ciąży będzie wyglądać inaczej w przypadku, gdy mamy do czynienia z prawidłowo rozwijającą się ciążą fizjologiczną, a inaczej, gdy jesteśmy w tzw. ciąży patologicznej. Tym samym badania wykonywane u jednej kobiety mogą spełniać standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a te same badania wykonywane choćby u kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową, lub z plamieniami okażą się niewystarczające.

Poniżej wskażę kilka przykładów błędów medycznych w trakcie prowadzenia ciąży. Są to tylko wybrane sytuacje, trzeba bowiem pamiętać, że każda czynność personelu medycznego niezgodna z zasadami sztuki i wiedzy medycznej może stanowić błąd medyczny pod warunkiem, że negatywnie wpłynęła na stan ciąży.

Przykład I. Pacjentka zgłaszała lekarzowi ginekologowi ból podczas oddawania moczu od początku ciąży, posiew wykonano dopiero tuż przed porodem, w efekcie wykryto E.Coli, dziecko urodziło się w bezwodziu, jest niepełnosprawne. Błędem lekarza było zaniechanie przeprowadzenia badań moczu i posiewów oraz niewdrożenie antybiotykoterapii co miało wpływ na stan dziecka.

Przykład II. Poszkodowana podczas ciąży zgłaszała plamienia, lekarz nie skierował jej do szpitala pomimo otyłości i problemów z nadciśnieniem. Dziecko urodziło się martwe. Lekarz mając do czynienia z ciążą patologiczną nie dopełnił należytej staranności, nie przekazał pacjentki do specjalistycznego ośrodka, co stanowi błąd medyczny.

Przykład III. Poszkodowana w trakcie ciąży miała wykonane tylko jedno badanie USG. W 38 tygodniu ciąży pacjentka trafiła do szpitala z bólem w nadbrzuszu. Okazało się, że dziecko jest martwe. Nieprawidłowe prowadzenie ciąży, niewykonywanie podstawowych badań typu USG stanowiło błąd medyczny skutkujący brakiem możliwości uratowania dziecka, która istniałaby, gdyby odpowiednio wcześnie wykryto nieprawidłowości w rozwoju ciąży.

Podsumowując, błąd medyczny to nie tylko błąd w trakcie porodu w szpitalu, ale też błąd w trakcie prowadzenia ciąży zarówno w przychodni jak i w prywatnym gabinecie lekarskim. Warto o tym pamiętać, jeżeli mamy podejrzenia czy ciąża była prawidłowo prowadzona i czy stan dziecka nie jest spowodowany właśnie tymi zaniedbaniami.

One Reply to “Błąd medyczny w przychodni”

  1. Michał Miller says: Odpowiedz

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz