Zakażenie gronkowcem w szpitalu

Zakażenia szpitalne to jeden z najczęstszych przypadków błędów medycznych. Jednocześnie w zdecydowanej większości przypadków do zakażenia dochodzi przez zaniedbanie lekarzy lub personelu szpitala.

W niniejszym artykule opiszę sytuację pacjentki, która została przyjęta do Szpitala z rozpoznaniem torbieli jajnika lewego oraz mięśniaka macicy. Powódka poddana została zabiegowi usunięcia macicy oraz przydatków.
Po dwóch tygodniach od zabiegu u powódki doszło do wytrzewienia. Sąsiedzi wezwali pogotowie, które rozpoznało u powódki rozejście się rany pooperacyjnej na całej długości i ewenetrację jelit. Powódkę natychmiast przewieziono do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego gdzie potwierdzono rozpoznanie. Powódka przeszła operację uwolnienia zrostów jelit z tkanką podskórną, zamknięcia powłok jamy brzusznej i drenażu tkanki podskórnej rany. Następnie powięź i skórę zszyto szwami pojedynczymi. Po operacji powódce podawano antybiotyk i wypisano do domu.

Powódka po dolegliwościach bólowych okolic brzucha utrzymujących się przez dwa dni oraz wycieku z rany wezwała do siebie do domu zespół ratownictwa medycznego. Po jego przyjeździe i wykonanym rozpoznaniu została przewieziona do Szpitala, gdzie w badaniu lekarskim stwierdzono u powódki badalny obrzęk i nacieczenie w okolicy rany przy pępku po stronie prawej. Wówczas ewakuowano płyn sączący się z rany w ilości 500 ml, założono dren do rany, pobrano wydzielinę z rany do badania bakteriologicznego. Po dwóch dniach zanotowano, że rana powłok była zagojona, nieco nacieczona, z drenu pobrano 50 ml płynu surowiczo mętnego. Drenowanie rany igłą nie ujawniło nowej wydzieliny. Po tygodniu usunięto powódce z rany dren, zaś po upływie kolejnego tygodnia usunięto szwy skórne z rany, pozostawiając 1 szew w okolicy pępka z powodu rozejścia się rany na długości 1 cm. Zlecono wówczas kontrolę w Izbie Przyjęć za dwa dni oraz toaletę rany.

W wyniku badania bakteriologicznego nie wyhodowano bakterii beztlenowych, jednak wyhodowano bakterię gronkowca, oznaczając jego lekowrażliwość. Zakażenie to zostało wywołane florą bakteryjną pochodzenia szpitalnego. Zastosowano leczenie zachowawcze. Powódka została wstępnie zakwalifikowana do zabiegu operacyjnego rany pooperacyjnej od którego ostatecznie odstąpiono.

Zdaniem sądu w niniejszej sprawie po prawidłowo wykonanym zabiegu operacyjnym doszło do kilku uchybień, które wpłynęły negatywnie na stan zdrowia powódki, doprowadzając do zakażenia patogenem gronkowca pochodzenia szpitalnego. Ostatecznie skutkowało to powikłaniem pooperacyjnym w postaci przepukliny pooperacyjnej na skutek przetoki. Krwawiąca rana powódki była zaopatrywana w sali pooperacyjnej zamiast na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym, co umożliwiłoby pełną kontrolę rany. Personel medyczny obserwacje stanu zdrowia powódki po dokonaniu jej operacji ograniczył jedynie do opisu wyglądu rany oraz oceny obecności perystaltyki. Było to działanie dosyć zachowawcze do procesu gojenia ran. Pracownicy szpitala, w którym była operowana powódka liczyli na poprawienie się procesu gojenia za pomocą kolejnych antybiotyków bez rewizji rany i jej oczyszczenia z potencjalnych zbiorników wydzieliny. Pomimo iż wystąpiły u powódki nudności, a następnie wymioty nie wywołało to odpowiedniej reakcji lekarzy, chociażby w postaci zlecenia badania USG powłok brzucha w celu wykluczenia nieprawidłowego umiejscowienia jelit. Powódce zlecono jedynie leki przeciwwymiotne. Z kolei, kiedy powódka trafiła do szpitala po wytrzewieniu i kiedy stwierdzono u niej wydzielinę z rany pooperacyjnej podczas zabiegu wtórnego zszczycia powłok, nie zlecono wówczas wykonania badania bakteriologicznego wydzieliny. Podczas następnej wizyty powódki w ww. Szpitalu odstąpiono od chirurgicznego opracowania. Operacja ta mogła zaś doprowadzić do opróżnienia rany ze zbiorników ropnych oraz usunięcia zakażonego materiału szewnego, który ostatecznie został usunięty. Brak usunięcia zakażonego materiału pochodzącego ze szwów, które z powodu zakażeń nie uległy wgojeniu się w tkanki, w znacznym stopniu opóźnił wygojenie się rany pooperacyjnej i spowodował stosowanie kolejnych antybiotykoterapii. Przedłużający się proces gojenia rany i związane z nim niedogodności miał negatywny wpływ na samopoczucie pacjentki.

Powódka doznała ostatecznie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej, która jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu wynoszącym 25%, a sąd przyznał jej z tego tytułu zadośćuczynienie w kwocie 80.000,00 zł.

Opisany przypadek jest jednym z wielu przypadków zakażeń, które dotykają pacjentów szpitali przy okazji najróżniejszych, często nawet bardzo błahych zabiegów i hospitalizacji. Większości przypadków zakażeń można by uniknąć, gdyby lekarze i personel szpitala do każdego pacjenta podchodzili z odpowiednią uwagą i zaangażowaniem.

Z tego względu jest to temat niezwykle ważny i każdy przypadek takiego zaniedbania należy zgłaszać i wyciągać z tego tytułu konsekwencje wobec szpitala, w którym doszło do zakażenia.

Adwokat Michał Miller

7 Replies to “Zakażenie gronkowcem w szpitalu”

 1. Ewelina Świstek says: Odpowiedz

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Mój mąż został zarażony gronkowcem w szpitalu co oddaliło przeszczep szpiku a końcowym efekcie do niego nie doszło. Nie stac mnie na założenie sprawy. Gdzie mogę udać sie po pomoc

  1. Michał Miller says: Odpowiedz

   Szanowna Pani,

   najważniejszą rzeczą przed podjęciem decyzji odnośnie prowadzenia sprawy błędu medycznego jest uzyskanie ze szpitala pełnej dokumentacji medycznej.
   Po analizie Pani dokumentacji będziemy w stanie powiedzieć, czy w sprawie są podstawy do prowadzenia sprawy i gdzie najlepiej się zgłosić.

   Darmową pomoc w tego typu sprawach można również otrzymać od Rzecznika Praw Pacjenta.

 3. Szanowni Panstwo says: Odpowiedz

  Witam. Moja corka choruje na zespoł Devica. W szpitalu została poddana zabiegowi plazmaferezy. Na skutek centralnego wklucia w tętnice udowa doszło do zaskarzenia krwi. Następstwem tego było przetoczenie krwi i przerwanie leczenia jej podstawowej choroby. Spowodowało to znaczne pogorszenie się jej stanu zdrowia. Zanim córka trafiła do szpitala poruszała się o kulach w chwili obecnej nie jest w stanie sama usiąść . W karcie wypisu że szpitala istnieje wpis o zakarzeniu gronkowcem. Czy mam prawo domagać się od szpitala odszkodowania.

  1. Szanowni Państwo,

   Z opisu zamieszczonego w zapytaniu wstępnie można stwierdzić, że mogło dojść do błędu medycznego po stronie szpitala.
   Sam opis to jednak za mało, a dokładnej odpowiedzi na Państwa pytanie możemy udzielić dopiero po zapoznaniu się z całością dokumentacji medycznej z przeprowadzonego leczenia.
   Dokumentację można do Nas wysłać w formie skanu mailem lub pocztą na adres kancelarii wskazany w zakładce kontakt.

 4. Witam w 2017 roku urodzilam zdrowa corke po dwóch tygoniach od narodzin dziecko trafilo do szpitala z ropniem gruczołu sutkowego . Po czym okazalo sie ze jest to gronkwowiec MRSA . Czy jest mozliwosc udowodnienia szpitalowi zakażenia czy czas na zgłoszenie juz minął prosze o odpowiedź

  1. Ewelina Miller says: Odpowiedz

   Szanowna Pani, jeżeli chodzi o czas to na pewno nie upłynął jeszcze okres przedawnienia. Jeśli chodzi o podstawę dochodzenia zadośćuczynienia można się wypowiedzieć tylko po analizie dokumentacji medycznej. Bez tego niemożliwe jest wskazanie czy i kiedy doszło do zakażenia, jakie są jego skutki oraz czy jest to zakażenie szpitalne. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz