Błąd medyczny podczas operacji kręgosłupa

W niniejszym artykule opiszę przypadek, będący przykładem błędu medycznego związanego z operacjami kręgosłupa.

Pacjent skarżył się na ból kręgosłupa, dlatego chcąc poprawić jakość życia uznał, że chciałby pozbyć się bólu, który w jakimś stopniu utrudniał mu normalne funkcjonowanie. Słysząc, że zabieg kręgosłupa może mu pomóc poprosił lekarza o pomoc w tym zakresie. Pacjent cierpiał na zaawansowaną cukrzycę oraz miał problemy kardiologiczne.

Lekarze uznali, iż można przeprowadzić operację odbarczenia kanału rdzeniowego na poziomie piersiowym.

Przeprowadzono podstawowe badania, w tym RTG, jednakże jakość zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Lekarze przed operacją powinni bowiem dysponować bardzo dokładnymi zdjęciami wykonanymi przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje przy użyciu w pełni sprawnego i nowoczesnego sprzętu. W opisywanym przypadku zabrakło zatem odpowiedniej diagnostyki.

Doszło do leczenia operacyjnego stenozy kanału kręgowego. Tuż po operacji pacjent skarżył się na problemy z czuciem w nogach. Po tygodniu przeprowadzono kolejną operację, gdyż w okolicy operowanego miejsca pojawił się stan zapalny i krwiak. Zasadą po zabiegu leczenia stenozy jest dość szybki powrót do zdrowia. Tymczasem w opisywanym przypadku pacjent tuż po drugim zabiegu usuwania krwiaka pooperacyjnego doznał całkowitego paraliżu nóg. Od dnia operacji pacjent nie chodzi, co więcej lekarze uznali, iż brak jest wskazań do dalszego leczenia operacyjnego, a pacjent może jedynie uczęszczać na rehabilitację, by poprawić swój komfort życia.

W leczeniu pacjentów ze stenozą kanału kręgowego stosuje się zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne.

Leczenie operacyjne powinno zostać przeprowadzone dopiero wtedy, gdy stenoza kanału kręgowego powoduje u pacjenta silne dolegliwości bólowe. Innymi słowami pacjentowi nie pomagają leki przeciwbólowe, czy też ma trudności w chodzeniu. Za każdym razem powinna to być jednak indywidualna decyzja lekarza i pacjenta należycie poinformowanego o możliwych powikłaniach.

Z ogólnie dostępnej wiedzy medycznej wynika, że przeprowadzając operację kręgosłupa należy pamiętać, że największe ryzyko uszkodzenia rdzenia teoretycznie dotyczy kręgosłupa piersiowego, gdyż kanał kręgowy jest tu najwęższy. W przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa warto też wspomnieć, iż leczenie operacyjne jest zarezerwowane jedynie dla wąskiej grupy osób. Zabieg, o ile są podstawy do przeprowadzenia – co w opisywanym przypadku naszym zdaniem nie miało miejsca powinien być przeprowadzony technikami minimalnie inwazyjnymi. Inną kwestią jest sam sposób przeprowadzenia operacji. Pierwsza zakończyła się stanem zapalnym i krwiakiem z dużą zawartością treści ropnej, a po drugiej doszło do całkowitego paraliżu nóg.

Zasadniczo prawidłowe przeprowadzenie odbarczenia na odcinku piersiowym powinno zakończyć się szybkim powrotem do zdrowia poszkodowanego. Paraliż kończyn nie jest bowiem normalnym następstwem odbarczenia, gdyż w takiej sytuacji nikt nie chciałby się narażać na tak duże ryzyko.

Pacjent przed zabiegiem był osobą sprawną, uskarżającą się jedynie na bóle odcinka kręgosłupa. Po operacji stał się z dnia na dzień osobą ze sparaliżowanymi kończynami dolnymi, według lekarzy bez szans na poprawę stanu zdrowia.

Podsumowując, operacje kręgosłupa niejednokrotnie ratują zdrowie pacjenta, zapobiegają nieodwracalnym skutkom, a lekarze, którzy ją przeprowadzają pomagając w ten sposób pacjentom zasługują na pełne uznanie.Z drugiej strony, jeżeli zabieg przeprowadzany jest bez odpowiedniej diagnostyki, powoduje powikłania w postaci krwiaka, a tym bardziej trwałego paraliżu nóg, są podstawy do tego, by twierdzić, że w sprawie mogło dojść do błędu medycznego.

Adwokat Ewelina Miller

One Reply to “Błąd medyczny podczas operacji kręgosłupa”

  1. Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz